Kurban bayramı tatili 9 gün mü? | cratosslot bodrum escort
Reklam
Reklam
Reklam

Kurban bayramı tatili 9 gün mü?

Reklam
Kurban bayramı tatili 9 gün mü?

Kurban bayramı  arefesi cumartesi günü başlayarak bayram tatili Çarşamba günü bitmekle birliKte tüm gözler resmi gazetede bayram tatilinin 9 güne çıkıp çıkmayacağıyla ilgili haBer bekliyor.Maliye bakanı Berat Albayrak’ın :Bayram tatilinin uzatılmasına olumlu bakmıyorum. açıklamalarına karşılık Turizm Otelciler Federasyonun tatilin uzatılmasının turizm sektörü ve geliri açısından faydalı olacağını vurgulaması üzerine konu tekrar ele alındı.Gözler tatilin uzayacağı yönündeki haberlerde.

-Kimler Kurban Kesmelidir?

Dinen ve kutsal kitapta yazıldığına kişinin kurban kesmesini vacip kılan zenginliğin ölçülü borçları dışında 85 gr altın ya da buna denk gelen bir mala,paraya sahip olmasıdır.Bu halde kişi dinen zengindir ve kurban kesmesi vaciptir.

Kuran’ı Kerimde kurban kesme ibadetinin önemi, Hz.Muhammed’e yönelik söylenmiş ‘Rabbin için namaz kıl,kurban kes.’, ‘Ey insanlar, her sene ev halkına kurban kesmek vaciptir.’ şeklindeki ayetlerle açıklanmıştır.

-KURBAN ETLERİ NASIL SAKLANIR/KAVURMA NASIL YAPILIR?

Kurban etleri kesildikten sonra yıkanıp oda sıcaklığında metal bir kap içinde en az 2 saat soğumaya bırakılmalıdır.Kurban etleri plastik legene veya poşetlere kesinlikle konulmamalıdır.Sonrasında küçük parçalar halinde kesilip cam kavanozlarda veya kaplarda buzlukta -18 ve daha düşük derecelerde muhafaza edilmelidir.Buzdolabında ise et en fazla 3-4 gün dayanacaktır.Etler üst üste istif edilmemeli yatay şekilde muhafaza edilmelidir.Etler buzluğa küçük parçalar halinde yenebileceği kadar atılmalıdır..Et buzluktan çıkarıldığnda hızlı çözünmesi için soba veya kaloriferde çözdürmek yanlıştır oda sıcaklıgında kendi halinde çözünmelidir.

Kavurma yapacaklar ise etlere fazla tuz koymanın yanında tuz yerine etin kendi yağında eklemekle de sağlıklı şekilde saklayabilirler.Et en güzel kendi yağında kavrulacağı için kavurmaya da kendi yağından fazla eklemek gerekir.Hem kavurmanın bozulmasını önleyecek hem de ekstra lezzet katacaktır.Kavurma için detaylı bir video:

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ